Twórca rozliczy przychód z praw majątkowych
Podatnik, który okazjonalnie sprzedaje swoje własne obrazy, a więc korzysta z praw autorskich, uzyskuje z tego tytułu przychody, które należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych.
∑ Czytelniczka jest zatrudniona na umowę o pracę. Amatorsko zaczęła malować różnego rodzaju obrazy. Kilka z tych obrazów sprzedała w ostatnich miesiącach znajomym za symboliczne kwoty (100-200 zł). Czytelniczka maluje obrazy w warunkach domowych, w mieszkaniu, najczęściej po pracy, z różną częstotliwością, (czasem dwa, trzy obrazy miesięcznie, a czasem żadnego). Czytelniczka nie wyklucza możliwości sprzedaży kolejnych obrazów, jeżeli znajdą się chętni. Podejmowane przez czytelniczkę czynności związane ze sprzedażą obrazów swojego autorstwa mają wyłącznie charakter okazjonalny. Czytelniczka jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jej obrazy stanowią przedmiot tego prawa. Z ewentualną sprzedażą obrazu nie wiąże się przeniesienie praw autorskich na nabywcę. Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody uzyskane ze sprzedaży tych obrazów? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.
Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
∑ działalność wykonywana osobiście (zob. art. 10 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta